Czy to na poziomie poznawczym, fizycznym, czy emocjonalnym, muzykoterapia okazała się przynieść zaskakujące korzyści na etapie rozwoju i wzrostu dzieci, nawet gdy są one jeszcze w łonie matki. To także wielki sprzymierzeniec we wczesnej stymulacji najmłodszych dzieci.
Czym jest muzykoterapia i jakie są jej zalety dla niemowląt?
Muzykoterapia to wykorzystanie muzyki i wszystkich elementów bezpośrednio z nią związanych (hałasów, dźwięków, harmonii, melodii itp.) w celu promowania i ułatwiania komunikacji, rozwoju, uczenia się i ekspresji u dzieci jeszcze przed ich narodzeniem.
Aby proces ten był skuteczny, konieczne jest, aby kierował nim wykwalifikowany muzykoterapeuta, który jest przygotowany do uczenia rodziców różnych terapii, które mogą być prowadzone poprzez muzykę.

Stymuluje rozwój mózgu.
Udowodniono, że muzyka działa na różne obszary rozwoju niemowląt. Dlatego muzykoterapia jest bardzo skuteczna w stymulowaniu procesu dojrzewania nerwowego dzieci na poziomie mózgowym.
Poprawia pamięć dziecka.
Kiedy dziecko słucha piosenki, zwłaszcza kilkakrotnie, wykorzystuje swoją pamięć do zapamiętania tekstu lub rytmów piosenki. Muzykoterapia jest więc również korzystna w stymulowaniu pamięci niemowląt oraz poprawie ich uwagi i koncentracji.
Relaksuje i motywuje.
Szukasz technik, dzięki którym szybko i skutecznie zrelaksujesz swoje dziecko? Poprzez muzykę, a zwłaszcza w zależności od wybranej melodii, dzieci mogą stać się zrelaksowane i zmotywowane. Z tego powodu muzykoterapia jest wykorzystywana do uspokojenia i zrelaksowania niemowląt w relaksującym otoczeniu lub przeciwnie, do pobudzenia ich aktywności, jeśli używamy bardziej żywych rytmów.
Rozwija afektywność.
Muzyka budzi emocje i wydobywa uczucia, a także sprzyja przywiązaniu u dzieci i niemowląt. Z tego powodu muzykoterapia jest doskonałą opcją, aby pomóc niemowlętom rozwijać emocje i stopniowo pracować nad ich poziomem emocjonalnym.
Wywołuje pozytywne zmiany fizjologiczne.
Wiele badań naukowych wykazało, że dzięki muzyce niemowlęta mogą osiągnąć ważne zmiany fizjologiczne, zwłaszcza w zakresie rytmu serca i oddychania. Z tego powodu muzykoterapia jest zalecana dla wcześniaków, a także dla dzieci cierpiących na pewne problemy zdrowotne. Ogólnie rzecz biorąc, dzieci chore dzięki muzyce poprawiają swoją samoocenę, a nawet mogą poprawić swój ból.
Poprawia koordynację.
Poprzez różne rytmy i melodie muzyki dzieci poprawiają swój poziom koordynacji, zwłaszcza w bardzo specyficznych etapach rozwoju, takich jak nauka chodzenia. Kto z nas nie rusza nogami, gdy słucha muzyki?
Stymuluje słuch muzyczny.
Z pewnością niejednokrotnie słyszeliście, że dzieci, które uczą się muzyki od najmłodszych lat, mają bardzo szczególne zdolności słuchowe, ponieważ są w stanie wykryć nuty muzyczne po prostu słuchając piosenki. Muzykoterapia jest skutecznym narzędziem dla niemowląt do rozwijania zmysłu słuchu i, stopniowo, do poprawy percepcji dźwięków.
Sprzyja budowaniu relacji.
Muzyka jest elementem socjalizacji, zwłaszcza wśród dzieci. Z tego powodu muzykoterapia pomaga dzieciom w doskonaleniu ich „społecznego ja” i nawiązywaniu relacji z otaczającymi je ludźmi.