Bajkogród

Bajkogród

Jak skutecznie wesprzeć rozwój dziecka?

Każde dziecko przychodząc na świat jest całkowicie bezbronne i uzależnione od rodziców oraz opiekunów. Każdy kolejny dzień to szansa na rozwój, który dorośli pragną wspierać. Świadomość przebiegu prawidłowego rozwoju dziecka jest kluczowa, aby wprowadzać właściwe działanie i dbać o swoją pociechę w najlepszy możliwy sposób.

W pierwszych tygodniach życia dziecko potrzebuje przede wszystkim bliskości rodziców i poczucia bezpieczeństwa poprzez troskliwą opiekę. Po upływie kilku miesięcy warto wprowadzić pierwsze zabawki edukacyjne, które będą dopasowane do aktualnego etapu rozwoju malucha. Zabawa jest bowiem podstawowym sposobem poznawania świata i uczenia się panujących w otoczeniu reguł. Każda zabawa może być rozwijająca jeśli jest przeprowadzana i organizowana z właściwym podejściem.

Ważny jest rozwój motoryki dużej, małej, rozwój poznawczy i emocjonalny. Aby wspierać rozwój dziecka w sposób wszechstronny i wielotorowy należy zmieniać zabawy i przedstawiać dziecku różnorodne akcesoria. Zwłaszcza pierwsze miesiące i lata życia dziecka są kluczowe, gdyż dopiero później maluch zaczyna samodzielnie decydować o formach spędzania czasu.

Zabawki edukacyjne to nie tylko interaktywne akcesoria z wieloma funkcjami. Do zabawek edukacyjnych zaliczyć można również klocki, książeczki, układanki, puzzle i wiele innych. Najistotniejszy jest bowiem sposób ykorzystywania poszczególnych przedmiotów. Bardzo ważne jest rozwijanie u dziecka własnej kreatywności oraz wyobraźni twórczej podczas wszelkich zabaw.

Skuteczność takiego podejścia można dostrzec w chwilach, gdy dziecko nie ma nic do zrobienia i się zwyczajnie nudzi. To właśnie takie sytuacje mogą pokazać w rzeczywisty sposób, jak bardzo maluch jest kreatywny i czym się zajmuje. Zabawki edukacyjne mają wpływ na rozwój dziecka, lecz z pewnością nie mogą stanowić jedynego sposobu wsparcia ze strony rodziców lub opiekunów.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest