Bajkogród

Bajkogród

Jak mogę poznać ostateczny kolor oczu mojego dziecka?

Wszystkie dzieci przychodzą na świat z jasnym (najczęściej odcieniem niebieskiego) kolorem oczu na początku swojego życia. Jednak wyraźnej zmiany można się spodziewać w ciągu pierwszych dwóch lat życia, kiedy to zmienia się kolor.  W okresie od 6 miesięcy do półtora roku życia można określić ich stały kolor. W niektórych częściach świata dostępne są echa 3D, które pozwalają określić kolor oczu dziecka, ale nie są one ostateczne. Jednak wiedza o tym, jakie będzie dziecko, jakie będą jego cechy fizyczne i intelektualne, jest zawsze powodem do niepewności.  


Dlaczego kolor oczu niemowląt zmienia się z czasem?

Na tę odpowiedź ma wpływ koncepcja lub znaczenie promieni słonecznych dla dziecka. Jedną z rzeczy, którą należy robić, o ile jest to właściwy czas, jest ochrona oczu dziecka przed słońcem. Promienie słoneczne są odpowiedzialne za zwiększenie produkcji melaniny lub melanocytów. Mają one dotrzeć do tęczówki oka, ponieważ jest to miejsce, w którym organizm potrzebuje melaniny, która spowoduje zmianę koloru oczu dziecka. Jeśli liczba komórek melanocytów, które docierają do oczu dziecka, jest niewielka, oznacza to, że dziecko do końca życia zachowa taki sam kolor oczu, jaki miało w chwili urodzenia. 

Czy dzieci często rodzą się z jasnym kolorem oczu?

Dość często zdarza się, że dzieci rodzą się z jasnymi oczami, ponieważ w momencie narodzin nie wykształciły pełnej liczby potrzebnych im komórek melanocytowych. Na ogół oczy mają kolor jasny lub niebieski, czasami mogą mieć odcienie zieleni.  Ponadto promienie słoneczne są odpowiedzialne za promowanie produkcji tej komórki, którą otrzymują nie w łonie matki, lecz poza nim. Należy zauważyć, że dziecko, które urodziło się z jasnymi oczami, ma większe szanse na posiadanie jasnych oczu w przyszłości. 


 
Co wpływa na kolor oczu dziecka?

Głównym czynnikiem, który decyduje o kolorze oczu dziecka, są komórki wchodzące w skład neuroektodermy. Komórki te pełnią w organizmie człowieka jedną funkcję, a mianowicie wytwarzają barwnik zwany melaniną. Barwnik ten osiąga punkt, w którym musi dotrzeć do tęczówki oka, w której znajduje się źrenica i która asymiluje lub unika światła. Kiedy pigmentacja dotrze do oczu, określi kolor, jaki dziecko będzie miało na zawsze.

Od którego miesiąca można stwierdzić, czy kolor oczu dziecka jest ostateczny?

Zmiany w oczach dziecka zaczną się pojawiać od 2 miesiąca życia, ale zaczniesz zauważać jasne kolory pomiędzy szarością a paletą jasnych kolorów, takich jak zielony, niebieski, orzechowy. Po ukończeniu przez dziecko 6 miesięcy zauważysz i zaczniesz doceniać, że przez resztę miesięcy będziesz widzieć ostateczny kolor. W związku z tym najważniejsze, aby wiedzieć, jaki jest kolor oczu dziecka i kiedy można mieć 100% pewności, jest okres do 31 miesiąca życia. 


 
Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko odziedziczy zielone oczy po rodzicach?

Gdy odnosimy się do cech fizycznych dziecka, widzimy, że za te zmiany odpowiedzialny jest zwykle gen dominujący. Jest to jednak część przekonania, ponieważ ojciec i matka wnoszą taką samą ilość genów. 

Na przykład, jeśli oboje rodzice mają brązowe oczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało taki sam kolor. Z drugiej strony, jeśli oboje rodzice nie mają tego samego koloru, do pierwszego roku życia nie ma pewności co do koloru oczu dziecka.

Czy u niemowląt występują nietypowe zmiany w kolorze oczu?

Według ekspertów z dziedziny okulistyki istnieją przypadki, w których pigmentacja potrzebuje czasu, aby dotrzeć do tęczówki i zwykle nie pojawia się w przewidywanym czasie. Z tego powodu niektóre dzieci przyjmują ciemny kolor oczu w wieku od 6 miesięcy do roku, a po tym czasie zaczynamy obserwować, jak ich oczy się rozjaśniają. Chociaż takie przypadki są rzadkie, nauka nadal bada, dlaczego jest to tak późny etap rozwoju komórek melanocytów.  


Jak mogę przewidzieć ostateczny kolor oczu mojego dziecka?

Jedną z najbardziej oczywistych i kluczowych wskazówek dotyczących koloru oczu dziecka jest to, że dzieci urodzone z ciemnym kolorem oczu nie przyjmują innego koloru. Z drugiej strony dzieci, które mają szare lub inne jasne oczy, muszą poczekać na pigmentację oczu, ale jest bardzo prawdopodobne, że będzie to kolor pomiędzy brązowym a niebieskim.  Jednak w żadnym wypadku nie możemy być pewni, że kolor oczu dziecka ma związek z genetyką. W każdym razie lepiej jest odczekać określony czas, aby mieć pewność co do ostatecznego koloru oczu dziecka.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest