Bajkogród

Bajkogród

Dlaczego dzieci nie chcą bawić się na dworze?

zabawa na dworze dzieci

Coraz częściej dzieci zastępują spędzanie czasu na dworze zabawą w domu. Rzadko gdzie możemy zobaczyć dzieciaki bawiące się na świeżym powietrzu. Uwielbiane przez dzieci kiedyś gry takie jak podchody, zbijak, tramwajarz czy berek odeszły w zapomnienie. Pociechy wybierają siedzenie w domu i granie na konsoli, komputerze lub telefonie. Ciężko jest ich wypędzić na dwór, a nawet, jeśli już wyjdą to po krótkiej chwili, wracają.

Dlaczego tak się dzieje? Czy jest szansa, aby zmienić przyzwyczajenie naszych dzieci?

Oczywiste, że można sprawić, aby dzieci chętnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Dużą rolę w tym zadaniu mają rodzice, dzięki którym ich pociechy muszą dostrzec, że zabawa na dworze jest równie fajna, jak ta podczas gry z kolegami czy koleżankami na konsoli.

Jeśli twoje dziecko spędza czas, tylko na graniu z rówieśnikami w sieci to nie oznacza, że poświęcasz mu zbyt mało czasu ani że jesteś złym rodzicem. Każdy człowiek, który zaczyna poświęcać zbyt dużo czasu jednej czynności, zaprzestaje dostrzegać w tym coś niewłaściwego. Staje się to dla niego normalną czynnością życiową. Możemy porównać grę na konsoli do pracoholizmu. My sami, kiedy popadamy w wir pracy, przestajemy zauważać, że tym samym zaniedbujemy relacje rodzinne oraz małżeńskie czy partnerskie.

Dopiero w momencie, gdy ktoś z zewnątrz zwróci im uwagę, to zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieje się coś niedobrego. Tak więc też jest w przypadku z naszych dzieci. Poświeć jeszcze więcej niż zwykle czasu swojemu synowi, córce i zabierz ich na podwórko. Spędź ten czas na zabawie w berka, możecie wspólnie zbudować szałas czy też zagrać w klasy. Na pewno już po kilku dniach zauważysz, że twoje dziecko będzie chciało spędzać czas, na dworze a dzięki niemu ty sam zaczniesz dostrzegać, że nie tylko praca i obowiązki w życiu są najważniejsze.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest