Bajkogród

Bajkogród

Mini szklarnia na balkon – wszystko co musisz wiedzieć

mini szklarnia na balkonie

Szczęśliwi posiadacze przydomowych ogródków i działek rekreacyjnych często decydują się na zakładanie szklarni ogrodowych. Dzięki temu mogą cieszyć się uprawą kwiatów, roślin ozdobnych, warzyw i owoców, a także bardziej wymagających roślin. A co z mieszkańcami bloków? Czy muszą pożegnać się z marzeniem o realizacji swojego ogrodniczego hobby? Oczywiście, że nie! Ekologiczne uprawy balkonowe stają się co raz popularniejsze w Polsce. ,,Urban gardening’’ ewoluuje i popularyzuje szklarnie balkonowe.

Zalety szklarni balkonowej

Mini szklarnia balkonowa pozwala na hodowanie bardziej wymagających roślin niż popularne kwiaty letnie. Daje także dużo satysfakcji i frajdy z uprawy roślin. Pozwala zrealizować marzenie o posiadaniu własnej zielonej oazy, która sprzyja wypoczynkowi i relaksacji. Szklarnia przyspiesza wzrost i rozwój roślin oraz wydłuża ich okres wegetacyjny. Szklarnia balkonowa pozwala także na hodowlę i dłuższy okres uprawy egzotycznych gatunków roślin. Jesienią z kolei daje możliwość przezimowania roślin, dzięki czemu wiosną nie trzeba zaczynać hodowli od zera. Ekologiczna uprawa roślin ma bez wątpienia korzystny wpływ na zdrowie i pozwala urozmaicić dietę. W sklepach można znaleźć wiele form i konstrukcji, które będą idealne zarówno do dużych logii, tarasów, jak i mniejszych balkonów.

Co sadzić w szklarni balkonowej?

Wiele gatunków roślin nie radzi sobie ze wzrostem i wydaniem plonów w klimacie umiarkowanym.  Postawienie szklarni na balkonie pozwala skutecznie uporać się z tym problemem. W zależności od wielkości szklarni balkonowej można uprawiać w niej warzywa, przyprawy, a nawet egzotyczne gatunki roślin. Największą popularność zyskały sobie zioła wykorzystywane często w kuchni. Należą do nich przede wszystkim:

  • bazylia,
  • oregano,
  • kolendra,
  • lubczyk,
  • rozmaryn,
  • szczypiorek,
  • koperek oraz mięta pieprzowa.
Szklarnia balkonowa pozwala także na uprawę mini ogródka warzywnego. Bardzo popularna stała się w Polsce hodowla pomidorków koktajlowych, papryki, rzodkiewek oraz sałaty. Miłośnicy owoców sezonowych mogą z powodzeniem uprawiać w szklarni truskawki, poziomki, a nawet egzotyczne drzewka cytrusowe.

Uprawa w mini szklarni – o czym należy pamiętać?

Konstrukcje szklarni należy dobrać odpowiednio do wymiarów balkonu. Istotny jest także montaż, powinien być bezpieczny i ułatwiać zabiegi pielęgnacyjne roślin. Szklarnie parapetowe doskonale nadają się do małych balkonów. Z kolei przyścienne prezentują się bardziej okazale, ale znacznie ograniczają przestrzeń. Przy montażu szklarni balkonowej – parapetowej należy pamiętać, że nie powinna ona wystawać na swojej długości. Dopuszcza się jedynie delikatne jej wystawanie na szerokość parapetu. Należy także zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie wykonana. Do wyboru mamy folię pleksi i tworzywa sztuczne. Są to zdecydowanie najtańsze rozwiązania. Zrównoważona hodowla ekologiczna wymaga wyboru szkła lub poliwęglanu. Należy także zwrócić uwagę na przepuszczalność świetlną i dobrać ją do potrzeb uprawianych roślin. Ostatnią kwestią jest odpowiednie nawodnienie. W sklepach dostępne są dostępne specjalne systemy nawadniające, dedykowane szklarniom balkonowym.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest