Bajkogród

Bajkogród

Jak po zimie przywrócić ogród do życia?

Zimowy okres będzie z nami już niedługi czas. Kiedy słońce zacznie, mocniej świecić a temperatura będzie, wskazywała kilka stopni na plusie to będzie najlepszy czas, aby powoli budzić ogród ze snu zimowego.

Najwięcej pracy będzie wymagał trawnik, który po okresie zimowym potrzebuje od nas dopieszczenia. Aby cieszyć się pięknym i zielonym trawnikiem przez całą wiosnę oraz lato przeprowadź zabiegi pielęgnacyjne. Przy pomocy grabi dokładnie przegram cały skwer, usuń wysuszone oraz zmarznięte źdźbła, oraz przeprowadź wertykulację. Na puste miejsca tzn. placki możesz użyć preparatu do regencji trawy lub dosadzić nową.

Otulone na zimę rośliny np.powojniki, róże, różaneczniki, laurowiśnie odsłoń stopniowo, a gdy będziesz pewien, że nocą temperatura niespadanie poniżej zera możesz zupełnie zdjąć zimowe okrycie. Kolejnym krokiem jest, przycięcie krzewów kwitnących latem a są nimi hortensje, budleje, lawendy, róże, żylistki, pięciorniki oraz tawuły japońskie.

Nie zapomnij również o przycięciu krzewów owocowych. Nie przycięte na czas krzewy latem tracą, na wyglądzie co oznacza, że słabiej kwitną. Wczesna wiosna to również idealna pora, aby zrobić porządek w oczkach wodnych. Wyczyść dokładnie zbiornik, usuń zanieczyszczenia takie jak suche rośliny, usuń muł z dna oczka. Zajmij się również rabatami, usuń rośliny, które zbyt mocno się rozprzestrzeniły, usuń suche pędy roślin jednorocznych oraz bylin.

To również sprzyjający okres do dzielenia i przesadzenia bylin. Jeśli posiadasz drewnianą pergolę, altanę lub stół w ogrodzie. Oraz jesteś pewny, że są suche, to możesz zająć się ich pielęgnacją, wyczyść drewno, a następnie pomaluj bejcą oraz zabezpiecz lakierem.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest