Rabka Festiwal 2019

Z pewnością wielu z was Rabka Zdrój kojarzy się z uzdrowiskiem.

I bardzo dobrze!

Ale to nie wszystko. W Rabce od kilku lat bowiem jest organizowany Rabka Festiwal Międzynarodowy Festiwal Literatuty Dziecięcej.

Co roku organizatorzy zapraszają na to wydarzenie znanych pisarzy. W tym roku między innymi przyjechała szwecka pisarka, Frida Nilsson, autorka wielu tytułów dla dzieci i młodzieży.To jest wyjątkowe, że Frida przyjęła zaproszenie na Festiwal, gdyż nie lubi wyjeżdżać z domu w środkowej Szwecji.Choć autorka była po raz pierwszy w Polsce, jej książki są z nami już od kilku lat.Być może znacie i lubicie tytuły Prezent dla Cebulki, Moja mama Gorylica? Podczas Festiwalu można było zobaczyć Fridę na spotkaniu autorskim, które prowadziła znana i ceniona dziennikarka Radia Kraków i autorka książek dla dzieci Barbara Gawryluk oraz w czasie wieczornego czytania fragmentu książki Piraci Oceanu Lodowego.Muszę przyznać, że Frida Nilsson zachwyciła mnie swoją skromnością, wielkim talentem i niezwykłą wyobraźnią. Nie znałam wcześniej jej książek, tym bardziej to odkrycie było dla mnie niezwykłym doświadczeniem.

Aleksandera Konieczna czyta fragment książki.

Czytany przez aktorkę Aleksandrę Konieczną fragment książki Piraci Oceanu Lodowego przeniósł mnie do innego świata, daleko na północy, gdzie panuje chłód, niezwykła przyroda i krążą mroczne legendy, jak ta o Białej Głowie, piracie, który porywa małe dzieci, aby pracowały dla niego w kopalni diamentów. Żadne porwanie nie zakończyło się dobrze.

Mieszkańcy wioski, która pachniała rybami, wiedzieli, że spotkanie z Białą Głową to pewna śmierć. Nikt też nie kwapił się, aby pomóc Sari odzyskać jej porwaną przez piratów siostrę.W tych tajemniczych okolicznościach, pełnych grozy i niebezpieczeństwa mała dziewczynka wyrusza na pomoc młodszej siostrze. Musi zmierzyć się z zimnem, lękiem i samotnością.

Opowieść może wydaje się być zbyt straszna dla dzieci, jednak tak wciąga, że trudno opuścić jej bohaterów.

Polecam Piratów Oceanu Lodowego jako lekturę do wspólnego czytania. To wartość dodana każdej książki, że możemy ją czytać z dziećmi, a w tym przypadku to podwójnie uzasadnione.

W Rabce na Festiwalu byłam po raz pierwszy, ale już wiem, że będę tam wracać. Tyle tam imprez, spotkań i warsztatów, że nie może w tym miejscu, o tym czasie zabraknąć miłośników książek dla dzieci. Polecam i wam!

Frida Nilsson i nam napisała dedykację do książki.

Zapraszam do kolejnego wpisu o innej autorce Festiwalu, Katarzynie Maziarz i jej nagrodzonej książce Trochębajki, który będzie na blogu już wkrótce.


Więcej o Festiwalu wejdź Tutaj

Noclegi i wycieczki w Rabce wejdź Tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *