Błędny ognik. Audiobook Bajkowiska

Majówka już prawie za nami. Niektórzy spędzają ją na świeżym powietrzu, inni zaczytując się w książkach. Z pewnością ciekawą alternatywą na spędzenie czasu z dziećmi jest wysłuchanie audiobooka z bajką.

  W poprzednim poście, Smocza łuska, polecałam słuchowisko o Smoku Albercie. W majówkowy weekend z synami wysłuchaliśmy kolejnej bajki, z dość licznego zbioru portalu Bajkowisko.pl.
Jeśli lubicie opowieści o tajemniczym skarbie, ciemnym lesie i magicznych ognikach, z pewnością ta historia jest dla Was!
Błędny ognik to opowieść małych bohaterkach.
Trzy dziewczynki, siostry- Stefcia, Cesia i Józia wpadają na pomysł nocnej wyprawy do lasu, gdzie podobno zakopany jest skarb.
 O tym ma świadczyć tajemniczy ognik, ukazujący się ostatnio w nocy. To on wskazuje miejsce ukrycia skarbu. Najstarsza siostra, Stefcia, przypadkowo usłyszała rozmowę dorosłych i wydedukowała niezwykłą historię.  Od razu postanowiła podzielić się nią ze swoimi siostrami i zaproponowała natychmiastowe poszukiwanie skarbu.  Myśl o nocnej  wyprawie z jednej strony była fascynująca, z drugiej nieco przerażająca.  Dziewczynki, pomimo wątpliwości, wymknęły się z pokoiku na poddaszu, gdzie miały już smacznie spać.  Ciekawość zwyciężyła strach.  Kto by nie chciał znaleźć skarbu? Siostry przeszły niezauważone obok gabinetu taty, biblioteki, w której spał wujcio Michał oraz kuchni, gdzie mama czyściła grzyby. Prawie zdradziłby je miauczeniem kot Morfeusz, ale udało się im  po cichu wyjść z domu. Przeszły przez ogród, rzekę, mostek i polanę, docierając wreszcie do znajomego za dnia lasu. Nigdy jednak nie były w nim po zmroku i to w dodatku same. Początkowo odważnie przekroczyły granicę lasu, lecz z każdą chwilą to miejsce stawało się coraz mniej przyjazne. Drzewa wyglądały złowrogo, a w gąszczu słychać było krzyk nocnego ptaka- puszczyka.  Dziewczynki zaczęły odczuwać trwogę, zwłaszcza  średnia Cesia.  Czy jest sens kontynuować wyprawę?  Może lepiej wracać do domu?
Nagle pojawia się ognik! Bawi się z dziewczynkami. Wskazuje drogę, to przygasa, by wybuchnąć znowu żółtozielonkawym światłem. Dziewczynki zapominają o strachu i radośnie idą za światełkiem. Wreszcie  docierają do starego  pnia zwalonego dębu. Ognik znika. Więc tu ukryty jest skarb? Ciekawe, co to takiego?  Czy to złoto, klejnoty, może szmaragdy? Ile nowych lalek można by kupić za te kosztowności albo  wyjechać na wymarzone wakacje!?  
Dziewczynki nie zamierzają wykopywać skarbu same. Postanawiają wrócić do domu i opowiedzieć o wszystkim rodzicom. Tylko którędy? Wygląda na to, że zabłądziły w lesie…
Prawdziwa opowieść z dreszczykiem. Jak się skończyła? Posłuchajcie sami.
Historia porusza ważne dla dzieci kwestie- ciekawość świata, pragnienie wzięcia udziału w tajemniczej wyprawie, wyobrażenie o ukrytym skarbie, relacje rodzinne.
O zaletach audiobooków nie muszę pisać. Niemal wszyscy przynajmniej otarliśmy się o taką wersję książki. Dziś chyba już wszystkie lektury są w wersji audio,  również spora część literatury dziecięcej, czytana przez profesjonalistów. To zasadniczy plus, gdyż dziecko uczy się prozodii, intonacji, rozumienia ze słuchu. Ćwiczy pamięć, bogaci słownictwo,  rozwija wyobraźnię. Książka audio pozwala na  przeżycie literackiej przygody, przy jednoczesnym układaniu klocków, rysowaniu lub podczas nużącej podróży samochodem.
Bajkowisko.pl  zaprasza nas do niezwykłego świata bajki w formie audiobooka lub słuchowiska, opatrzonego pięknymi ilustracjami, czytanego przez profesjonalnych lektorów.  Polecam wszystkim dzieciom!

tytuł: Błędny ognik
autor bajki: Bolesław Londyński
czyta: Leszek Zduń
ilustracje: Paulina Michalska
czas: 27:42

 Zapraszam również do postu o smoku Albercie  🙂
http://bajkogrod.pl/smocza-luska-sluchowisko-bajkowiska/

27 thoughts on “Błędny ognik. Audiobook Bajkowiska

 1. nie ukrywal ze audioboki juz leca u nas w domu, córka co prawda nieliczne slucha, ale jak znajde z ciekawym glosem, ciekawym opowiadaniem, to słucha 🙂

 2. Moja trójeczka uwielbia audiobooki i często słuchamy wspólnie ciekawych bajek. Ta z pewnością taka jest. Las, noc i skarb – idealny temat dla ciekawych świata rozrabiaków ??

 3. Chyba muszę kupić kilka audiobooków, bo moje oczy nie pozwalają mi czytać więcej niż kilka stron bez uczucia zmęczenia… No i można je słuchać podczas spaceru ?

 4. Bajki do słuchania to prosty ale genialny pomysł. Najlepszy sposób na samochodową wycieczkę bo radio od dawna nas zawodzi – reklama za reklamą.

 5. Kiedy moja starsza córcia była młodsza często włączaliśmy jej słuchowiska, potem jakoś wkręciliśmy się w czytanie i zapomnieliśmy o tej formie a też przecież jest świetnym sposobem na poznawanie świata książek. Muszę do tego wrócić. O serwisie Bajkowisko.pl nie miałam pojęcia, dzięki za link 😉
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

 6. Po raz kolejny dziękuję za inspirację 😉 Nie mam jeszcze dzieci, ale zaglądam tu czasem po nowości dla siostrzeńca 😉

 7. Z doświadczeń znajomych mogę powiedzieć, że audiobooki to jeden z najlepszych sposobów na wypełnienie dziecku czasu w czasie podróży samochodem. 😉

 8. Audiobooki towarzyszą mi podczas podróży samochodem, na co dzień wolę tradycyjną książkę. Ale słuchowiska dla dzieci to super sprawa.

 9. Nie mamy jeszcze doświadczenia z audiobookami, ale chyba powoli zacznę próbować, bo pamiętam, jak sama je uwielbiałam w dzieciństwie, szczególnie Calineczkę z kasety 🙂

 10. Pamiętam, że kiedy jeździliśmy z rodzicami do dziadków, to nocą Program 1 Polskiego Radia miał słuchowiska dla dzieci. Dla mnie to była uczta w długiej podróży 🙂 Sama już za moment zacznę zaznajamiać Dominika z audiobookami 🙂

 11. ja może jestem zbyt staromodny, ale nie lubię audiobooków. Tylko wersje papierowe wchodzą w grę:) Wiem jednak, że przy dzieciach będzie to niezastąpione i będę się musiał przełamać:)

 12. Nie słuchałam jeszcze z Córką audiobooków. Do tej pory wersja analogowa- czyli książki czytane przez kogoś z domowników, a ostatnio przez nią samą, ale może jest to fajny pomysł? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *